Statek kosmiczny TKS – darmowy model

Нет российскому вторжению в Украину и российским военным преступлениям!

No to the Russian invasion of Ukraine and Russian war crimes!

Nie dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę i dla rosyjskich zbrodni wojennych!

tks

TKS – (ros. Транспортный корабль снабжения – transportowy statek zaopatrzeniowy) był konstrukcją załogową, planowaną do obsługi baz systemu Ałmaz. W jego skład wchodziły dwa elementy – blok serwisowo-towarowy FGB (ros. Функционально-грузовой блок – blok serwisowo-towarowy) z ładownią i przedziałem dla załogi, oraz kapsuła WA (ros. Возвращаемый Аппарат – aparat powrotny) służąca do powrotu na Ziemię.

Statek nigdy nie został oblatany załogowo, wykonano jedynie cztery loty bezzałogowe – jeden testowy (Kosmos 929) oraz trzy zaopatrzeniowe (do stacji Salut 6 – Kosmos 1267, wykorzystany do deorbitacji; do stacji Salut 7 – Kosmos 1443 i Kosmos 1686, deorbitował wraz ze stacją). Ostatni lot odbył się z przebudowaną kapsułą WA, w której zamontowano sprzęt obserwacyjny.

Prezentowany darmowy model pozwala na montaż kompletnego pojazdu TKS z obydwoma komponentami, lub, opcjonalnie, na montaż bloku FGB i kapsuły WA oddzielnie (z możliwością prezentacji razem). Powstał m.in. na bazie modelu bloku FGB stacji Mir zaprojektowanego przez Johna Jogersta. Malowanie pojazdu odtworzone zostało na postawie materiałów ilustracyjnych i może odbiegać od faktycznego.

Model może być prezentowany samodzielnie jako Kosmos 929, w połączeniu ze stacją Salut 6 jako Kosmos 1267 zamiast Sojuza zacumowanego do węzła dziobowego lub ze stacją Salut 7 jako Kosmos 1443. Przebudowana wersja pojazdu – Kosmos 1686 jest dołączona do modelu stacji Salut 7.

Model jest w skali 1:144.

This is a free TKS spacecraft paper model. It is free for non-commercial or educational use. Not for resale!

Pobierz darmowy model pojazdu kosmicznego TKS  – 2.4MB PDF

tks

Avatar photo

Bartek Biedrzycki

Autor książek, komiksów, podcastów i papierowych modeli.

You may also like...

3 komentarze

  1. 2016.11.09

    […] oraz z wyposażonego w panele fotowoltaiczne bloku FGB pochodzącego z pojazdu TKS, który umożliwiał przyjmowanie […]

  2. 2021.03.09

    […] Statek transportowy TKS […]

  3. 2021.03.12

    […] celów ćwiczebnych, oraz z wyposażonego w panele fotowoltaiczne bloku FGB pochodzącego z pojazdu TKS, który umożliwiał przyjmowanie […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *