Kompleks orbitalny Sojuz 29 + Salut 6 + Sojuz 30 – darmowy model

Salut 6

Baza orbitalna Sojuz 6 była trzecią udaną konstrukcją typu DOS. Wyniesiona na orbitę w 1977 roku, pozstała na niej przez 5 kolejnych lat. Była pierwszą konstrukcją wyposażoną w dwa porty dokujące, co umożliwiało niemal wydłużenie czasu trwania misji na pokładzie, dzięki możliwości dosyłania zapasów. W tym celu opracowano bezzałogowe statki transportowe Progress.

Na pokładzie bazy, korzystając z możliwości dosyłania załóg odwiedzających (podczas gdy na orbicie znajdowała się już załoga stała) ZSRR zaczął realizować program Interkosmos. Drugim kosmonautą wysłanym w tym programie w przestrzeń był Mirosław Hermaszewski. Na przełomie czerwca i lipca 1978 roku, lecąc wraz z Piotrem Klimukiem pojazdem Sojuz 30, spędził na pokładzie Saluta 6 tydzień. W bazie przebywali wtedy Władimir Kowalonok i Aleksandr Iwanczenkow.

Prezentowany darmowy model to konfiguracja kompleksu orbitalnego Salut 6 z zacumowanymi Sojuzem 29 (statek typu Sojuz 7K-T, zacumowany na rufie) oraz Sojuzem 30 (takiż, cumuje do sekcji przejściowej). Powstał na bazie modelu stworzonego przez Johna Jogersta. Malowanie stacji i pojazdu odtworzone zostało na postawie materiałów archiwalnych i może odbiegać od faktycznego.

Model jest w skali 1:144.

This is a free Salyut 6 space station paper model with Soyuz 29. It is free for non-commercial or educational use. Not for resale!

Pobierz darmowy model kompleksu orbitalnego Sojuz 30 – Salut 6 – Sojuz 29 – 1.2MB PDF

Salut 6

Bartek Biedrzycki

Autor książek, komiksów, podcastów i papierowych modeli.