Baza orbitalna Salut 1 + Sojuz 11 – darmowy model

Нет российскому вторжению в Украину и российским военным преступлениям!

No to the Russian invasion of Ukraine and Russian war crimes!

Nie dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę i dla rosyjskich zbrodni wojennych!

Salut 1 (pierwotna nazwa Zarja, zmieniona na kilka dni przed startem) – pierwsza z serii radzieckich załogowych baz orbitalnych. Została wyniesiona na orbitę w kwietniu 1971 roku i pozostała na niej do października, kiedy została planowo zdeorbitowana. Miała długość prawie 16 metrów i ważyła niecałe 19 ton.

Pod koniec kwietnia do bazy próbowała przycumować załoga Sojuza 10, lecz ze względu na awarię mechanizmu misja się nie powiodła i po dramatycznych przejściach na orbicie załoga wróciła na Ziemie bezpiecznie.

W czerwcu do bazy z powodzeniem przycumował Sojuz 11 z kosmonautami Dobrowolskim, Wołkowem i Pacajewem. Na pokładzie Saluta 1 spędzili 23 dni przeprowadzając różnorakie eksperymenty. W drodze powrotnej wszyscy trzech zginęli w wyniku dekompresji kapsuły lądownika na skutek awarii zawora wyrównującego ciśnienie.

Prezentowany darmowy model to konfiguracja Salut 1 z zacumowanym Sojuzem 11 (statek typu Sojuz 7K-OKS). Powstał na bazie modelu stworzonego przez Johna Jogersta. Malowanie stacji i pojazdu odtworzone zostało na postawie materiałów archiwalnych i może odbiegać od faktycznego.

Model jest w skali 1:144.

This is a free Salyut 1 space station paper model with Soyuz 11 spacecraft. It is free for non-commercial or educational use. Not for resale!

Pobierz darmowy model kompleksu orbitalnego Salut 1 – Sojuz 11 – 0.9MB PDF.

Pobierz instrukcję montażu i podstawkę (assembly manual and stand).

Bartek Biedrzycki

Autor książek, komiksów, podcastów i papierowych modeli.