Baza orbitalna Salut 1 + Sojuz 11 – darmowy model

 

Salut 1

Salut 1 (pierwotna nazwa Zarja, zmieniona na kilka dni przed startem) – pierwsza z serii radzieckich załogowych baz orbitalnych. Została wyniesiona na orbitę w kwietniu 1971 roku i pozostała na niej do października, kiedy została planowo zdeorbitowana. Miała długość prawie 16 metrów i ważyła niecałe 19 ton.

Pod koniec kwietnia do bazy próbowała przycumować załoga Sojuza 10, lecz ze względu na awarię mechanizmu misja się nie powiodła i po dramatycznych przejściach na orbicie załoga wróciła na Ziemie bezpiecznie.

W czerwcu do bazy z powodzeniem przycumował Sojuz 11 z kosmonautami Dobrowolskim, Wołkowem i Pacajewem. Na pokładzie Saluta 1 spędzili 23 dni przeprowadzając różnorakie eksperymenty. W drodze powrotnej wszyscy trzech zginęli w wyniku dekompresji kapsuły lądownika na skutek awarii zawora wyrównującego ciśnienie.

Prezentowany darmowy model to konfiguracja Salut 1 z zacumowanym Sojuzem 11 (statek typu Sojuz 7K-OKS). Powstał na bazie modelu stworzonego przez Johna Jogersta. Malowanie stacji i pojazdu odtworzone zostało na postawie materiałów archiwalnych i może odbiegać od faktycznego.

Model jest w skali 1:144.

Pobierz darmowy model kompleksu orbitalnego Salut 1 – Sojuz 11 – 0.9MB PDF

Salut 1

Avatar

Bartek Biedrzycki

Autor książek, komiksów, podcastów i papierowych modeli.

You may also like...