Kompleks orbitalny Kosmos 1686 + Salut 7 + Sojuz T-15 – darmowy model

Нет российскому вторжению в Украину и российским военным преступлениям!

No to the Russian invasion of Ukraine and Russian war crimes!

Nie dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę i dla rosyjskich zbrodni wojennych!

Salut 7

Stacja Salut 7 była ostatnią z serii radzieckich stacji załogowych. Jej następcą była stacja Mir – pierwsza naprawdę wielomodułowa stacja w historii. Jednak jej technologie przetestowane zostały m.in. na pokładzie Saluta 7 z użyciem tzw. ciężkich modułów kosmos – statków TKS, pozostałych po zamkniętym programie Ałmaz. Na ich bazie powstały potem moduły FGB używane na Mirze i na ISS.

Ostatnim pojazdem załogowym, który cumował do Saluta 7 był lot Sojuza T-15, który przyleciał z nowowyniesionego w kosmos Mira. Kosmonauci zdemontowali część urządzeń, zabrali eksperymenty i odlecieli. Stacja uległa niekontrolowanej deorbitacji w 1991 roku wraz z przycumowanym do niej Kosmosem 1686.

Prezentowany darmowy model to konfiguracja kompleksu orbitalnego Salut 7 z zacumowanymi Sojuzem T-15 (statek typu Sojuz 7K-ST, zacumowany na rufie) oraz modułem Kosmos 1686 (de facto statek kosmiczny TKS-4 z silnie zmodyfikowaną kapsułą WA, w której urządzono stanowisko badawcze). Powstał na bazie modelu stworzonego przez Johna Jogersta. Malowanie stacji i pojazdu odtworzone zostało na postawie materiałów archiwalnych i może odbiegać od faktycznego.

Model jest w skali 1:144.

This is a free Salyut 7 space station paper model with Soyuz T-15 and Cosmos-1686 spacecraft. It is free for non-commercial or educational use. Not for resale!

Pobierz darmowy model kompleksu orbitalnego Kosmos_1686+Salut_7+Sojuz_T-15 – 2.1MB PDF

Salut 7

Avatar photo

Bartek Biedrzycki

Autor książek, komiksów, podcastów i papierowych modeli.

You may also like...

9 komentarzy

 1. Liteon pisze:

  jak zwykle ciekawie! Buran nie doleciał….ciekawe gdyby był kontynuowany program to miała by dłuższe życie.

  • Obstawiam, że i tak by ją deorbitowali, bo Mir już wtedy był najważniejszy. Co ciekawe – do Burana opracowali system APAS-89 – pochodną systemu używanego w czasie misji Apollo-Sojuz. Systemu tego nie wykorzystano, bo Buran został zaniechany, ale węzeł z orbitera zamontowano potem w wahadłowcach STS, i latały z nim na Mira, a potem na ISS (niby na ISS był inny system, ale chyba tylko farbę zmienili, bo wahadłowce latały z tym samym węzłem, co na Mira).

   A sama „siódemka” – piękna rzecz. Film o locie ratunkowym Dżanibekowa i Sawinycha zjadłby „Apollo 13” i nawet nie odbeknął.

 1. 2015.09.30

  […] […]

 2. 2015.11.04

  […] Kompleks orbitalny Salut 7 i pojazdy Sojuz T-15 i Kosmos 1686 […]

 3. 2021.03.12

  […] trzy zaopatrzeniowe (do stacji Salut 6 – Kosmos 1267, wykorzystany do deorbitacji; do stacji Salut 7 – Kosmos 1443 i Kosmos 1686, deorbitował wraz ze stacją). Ostatni lot odbył się z […]

 4. 2022.04.05

  […] Moduł DOS-7 – prawie identyczny z modułami DOS ze stacji Salut  6 i Salut 7, różni się węzłem cumowniczym. Został wystrzelony 19 lutego 1986 roku. Służył załodze […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *