Kompleks orbitalny Kosmos 1686 + Salut 7 + Sojuz T-15 – darmowy model

Нет российскому вторжению в Украину и российским военным преступлениям!

No to the Russian invasion of Ukraine and Russian war crimes!

Nie dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę i dla rosyjskich zbrodni wojennych!

Salut 7

Stacja Salut 7 była ostatnią z serii radzieckich stacji załogowych. Jej następcą była stacja Mir – pierwsza naprawdę wielomodułowa stacja w historii. Jednak jej technologie przetestowane zostały m.in. na pokładzie Saluta 7 z użyciem tzw. ciężkich modułów kosmos – statków TKS, pozostałych po zamkniętym programie Ałmaz. Na ich bazie powstały potem moduły FGB używane na Mirze i na ISS.

Ostatnim pojazdem załogowym, który cumował do Saluta 7 był lot Sojuza T-15, który przyleciał z nowowyniesionego w kosmos Mira. Kosmonauci zdemontowali część urządzeń, zabrali eksperymenty i odlecieli. Stacja uległa niekontrolowanej deorbitacji w 1991 roku wraz z przycumowanym do niej Kosmosem 1686.

Prezentowany darmowy model to konfiguracja kompleksu orbitalnego Salut 7 z zacumowanymi Sojuzem T-15 (statek typu Sojuz 7K-ST, zacumowany na rufie) oraz modułem Kosmos 1686 (de facto statek kosmiczny TKS-4 z silnie zmodyfikowaną kapsułą WA, w której urządzono stanowisko badawcze). Powstał na bazie modelu stworzonego przez Johna Jogersta. Malowanie stacji i pojazdu odtworzone zostało na postawie materiałów archiwalnych i może odbiegać od faktycznego.

Model jest w skali 1:144.

This is a free Salyut 7 space station paper model with Soyuz T-15 and Cosmos-1686 spacecraft. It is free for non-commercial or educational use. Not for resale!

Pobierz darmowy model kompleksu orbitalnego Kosmos_1686+Salut_7+Sojuz_T-15 – 2.1MB PDF

Salut 7

Bartek Biedrzycki

Autor książek, komiksów, podcastów i papierowych modeli.