Baza orbitalna Ałmaz 2 + Sojuz 14 – darmowy model

Нет российскому вторжению в Украину и российским военным преступлениям!

No to the Russian invasion of Ukraine and Russian war crimes!

Nie dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę i dla rosyjskich zbrodni wojennych!

P1130999

Stacja Sojuz 3 była inna od poprzedniczek. W rzeczywistości pod przykryciem programu Salut realizowano także tajny, wojskowy program Ałmaz. Salut 3 była w rzeczywistości stacją Ałmaz 2 – różniła się budową (podstawę stanowiły moduły OPS, zamiast “salutowych” DOS) i przeznaczeniem.

Była to jedyna w historii stacja orbitalna, która została uzbrojona. Na kadłubie znajdowało się działko Nudelmann, z którego wykonano próbne strzelanie (bez załogi).

Załoga Sojuza-14 była pierwszą załogą stacji orbitalnej, która bezpiecznie wróciła na ziemię z pobytu na orbicie. Dodatkowo wyróżniała się wiekiem – zarówno Popowicz jak i Artiuchin mieli po 44 lata, co była dla radzieckiego programu załogowego niezwykłe.

Prezentowany darmowy model to konfiguracja Salut 3 z zacumowanym Sojuzem 14 (statek typu Sojuz 7K-T). Powstał na bazie modelu stworzonego przez Johna Jogersta. Malowanie stacji i pojazdu odtworzone zostało na postawie materiałów archiwalnych i może odbiegać od faktycznego.

Model jest w skali 1:144.

This is a free military Almaz 2/Salyut 3 space station paper model with Soyuz 14 spacecraft. It is free for non-commercial or educational use. Not for resale!

Pobierz darmowy model kompleksu orbitalnego Salyut 3 – Soyuz 14 – 0.8MB PDF

Ałmaz 2

Bartek Biedrzycki

Autor książek, komiksów, podcastów i papierowych modeli.