Laserowa stacja bojowa Polus – darmowy model

polyus_launchPolus był prototypem radzieckiej laserowej stacji orbitalnej o nazwie Skif. Instalacja miała być wyposażona w megawatowy laser oparty na dwutlenku węgla, którym mogła strącać satelity innych państw.

Polus został wystrzelony 15 maja 1987 roku na rakiecie Energia (tej, która miała wynosić promy klasy Buran). Celem była 30-dniowa misja na niskiej orbicie, jednak w skutek błedu oprogramowania Polus zmienił kierunek lotu i spłonął w atmosferze w około 10 minut od startu.

Stacja, mająca 37 metrów długości i 80 ton wagi (dla porównania stacje typu Salut miały ok. 20 metrów i ważyły 18-20 ton) składała się z dwóch głównych segmentów – bezzałogowego trzonu wyposażonego w laser i wyrzutnie celów ćwiczebnych, oraz z wyposażonego w panele fotowoltaiczne bloku FGB pochodzącego z pojazdu TKS, który umożliwiał przyjmowanie załogi.

Prezentowany model w skali 1:144 pozwala na odtworzenie stacji Polus w dwóch wariantach – w konfiguracji startowej z osłonami lub w konfiguracji orbitalnej z rozłożonymi panelami i odsłoniętą sekcją załogową.

Pobierz darmowy model laserowej bazy orbitalnej Polus – 1.2 MB PDF

polyus_orbital

Avatar

Bartek Biedrzycki

Autor książek, komiksów, podcastów i papierowych modeli.

You may also like...