Custom Game Boy / Game Boy Color cartridge box

This story is in Polish, but seriously, this is self-explanatory basically. Download the blueprint at the end of the story and print it on photo paper 13 x 18 cm. A drugstore photo machine will do fine at low cost.

Rynek wtórny konsoli Game Boy to wdzięczna ale trudna arena zmagań między kolekcjonerami, przypadkowymi znalazcami, nostalgicznymi graczami w potrzebie finansowej i Młodym, który chciałby mieć gry oryginalne ale w jakiejś sensownej cenie. Kupowanie w oryginalnych pudełkach na dzień dobry skreśla ten drugi warunek, bo same pudełka potrafią być droższe od gier, w dodatku ich ilość jest dużo mniejsza, niż cartów z grami (nawet tylko licząc te oryginalne).

Zainspirowany znaleziskiem w sieci postanowiłem przygotować samodzielnie pudełka na jego gry, takie typu slipcase. Poniżej pokażę, jak to można zrobić samemu (spróbujcie tego w domu!) tanio, łatwo i szybko. Zamieszczony na kończy wzór pudełka w zależności od cięcia pozwala na zrobienie slipcase’a albo pudełka klasycznego.

DYI pudełko do gier GB/GBC

1. Plastikowe pudełka na cartridge

Najczęściej carty do GB/GBC trafiają się w plastikowych pudełkach typu shell. Są one cudownie standardowe i wszystkie takie same, jakieś 6.5 cm x 7 cm.

Super Mario Land 2: 6 Golden Coins w plastikowym pudełku

2. Wykrojnik

Zacząłem od zaprojektowania składki pudełka. Poszło szybko, bo tylko dwa zepsute prototypy po drodze, które wydrukowałem sobie na atramentówce i nakleiłem na karton. Na końcu tekstu znajdziecie ten plik do pobrania.

Jest to wersja maximum, to znaczy pozwala na zrobienie pudełka z pokrywkami od góry i dołu. Można te skrzydełka wykorzystać, albo nie – dowolnie. Można też zrobić wcięcie ułatwiające otwieranie, jeśli zdecydujecie się na pudełko zamykane. Na etapie wypełniania projektu grafiką można te elementy wykorzystać lub pominąć. Wzornik pozwala wybrać logo GB albo GBC na jednym z boków. Na drugim osobiście lubię umieszczać tytuły gier, ale to rzecz gustu. Także numer produkcji możecie wrzucić gdzie wam się podoba, albo zrezygnować z niego.

3. Grafika na pudełko

Grafiki do pudełek biorę z sieci – można nawet wykorzystać skany oryginalnych pudełek, ale mają inne proporcje, więc trzeba nad nimi trochę posiedzieć. Tutaj zrezygnowałem z gównej pokrywki, pudełko będzie wsuwane.

Przykładowy podgląd slipcase’u do czerwonych poksów. Można się bawić do woli układem grafiki.

3. Druk pudełka

Teraz najważniejsze – zapamiętajcie to, bo to jest klucz do całej zabawy. Rossman (i pewnie kilka innych sieci, ale Rossmana mam w zasięgu wzroku, muszę tylko przejść mostem przez rzekę) oferuje odbitki foto w druku natychmiastowym prosto z karty SD/telefonu/ czegokolwiek dosłownie. Odbitka w formacie 13×18 cm kosztuje niecałe dwa złote.

UWAGA! Należy koniecznie wybrać druk odbitki w pełnej wielkości, bez skalowania!

Dlaczego odbitka fotograficzna, a nie druk na drukarce? Po pierwsze, papier fotograficzny ma idealną grubość. Po drugie, kolory są mocno nasycone. Po trzecie, zdjęcie ma gładką, błyszczącą powierzchnię. Poza tym kosztuje niecałego dwa złote, no serio i bez bawienia się.

Super Mario Land 2: 6 Golden Coins wydrukowane na papierze foto 13×18 cm

4. Wycinanie

To etap najważniejszy. Od naszej precyzji i decyzji zależy ostateczny wygląd i estetyka pudełka. Polecam matę modeleraską, dowolny nóż albo skalpel i metalową linijkę (mają takie np. w Liroy Merlin za parę złotych, przyda wam się też np. do drukarki 3D z magnetycznym stołem).

Na tym etapie zapadają decyzje, jakie zrobić pudełko – czy pełne, wtedy wycinacie wszystko zgodnie z wykrojnikiem. Czy slipcase z denkiem (jak my), czy sam slipcase otwarty z obu stron. W tym pierwszym wypadku odcinacie skrzydełka i pokrywkę tylko z góry, w tym drugim – z dołu także. Jeśli zaprojektowaliście wcięcie, to wycinacie (lub nie, jeśli nie zaprojektowaliście).

Wycięte pudełko do cartridge’a od Pokemon Red Version

5. Składanie i klejenie

Wyciąte pudełko należy zabigować (mocno docisnąć linie zgięcia czymś cienkim – starym wypisanym długopisem, grzbietem noża stołowego albo metalową linijką), żeby łatwiej było je zagiąć. Do klejenia używam przetestowanego w wieloletnich bojach kleju uniwersalnego pattexa – trzyma i nie puści, potrzeba tylko trochę wprawy, bo to klej kontaktowy.

Gotowe do klejenia pudełko Super Mario Land 2

6. Radość z pudełka

Poniżej znajdziecie przykładowe realizacje kilku pudełek w naturalnym środowisku

7. Download

Pobierz plik .psd (wersja z Adobe Photoshop CS2) 1.8 MB

Plik na licencji CC-BY-NC – zakaz sprzedaży pudełek przygotowanych z użyciem pliku. From fans for fans only.

Bartek Biedrzycki

Autor książek, komiksów, podcastów i papierowych modeli.