Baza orbitalna Salut 4 + Sojuz 18 – darmowy model

Нет российскому вторжению в Украину и российским военным преступлениям!

No to the Russian invasion of Ukraine and Russian war crimes!

Nie dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę i dla rosyjskich zbrodni wojennych!

Salut 4

Stacja Sojuz 4 była drugą udaną spośród cywilnych stacji programu Salut / Ałmaz. W stosunku do poprzedniego modelu stacji DOS została zmieniona, dodano inne, bardziej wydajne panele słoneczne i wymieniono część osprzętu we wnętrzu bazy. Stacja przyjęła na pokład dwie załogi (wysłano trzy misje, ale jedna się nie powiodła). Do stacji zacumował też testowo Sojuz przerobiony na wersję towarową , będący prototypem statków Progress.

Do lotów wykorzystywano nowe statki Sojuz, przeprojektowane po katastrofie lotu Sojuz 11 – pracowały na zasilaniu akumulatorowym i mogły przewozić na pokładzie dwóch kosmonautów w trwającym dwie doby locie autonomicznym. W trakcie lotu Sojuz 18 padł nowy rekord obecności ludzi nna orbicie – siedem osób jednocześnie (misja odbywała się równocześnie z lotem Sojuz-Apollo).

Prezentowany darmowy model to konfiguracja Salut 4 z zacumowanym Sojuzem 18 (statek typu Sojuz 7K-T). Powstał na bazie modelu stworzonego przez Johna Jogersta. Malowanie stacji i pojazdu odtworzone zostało na postawie materiałów archiwalnych i może odbiegać od faktycznego.

Model jest w skali 1:144.

This is a free Salyut 4 space station paper model with Soyuz 18 spacecraft. It is free for non-commercial or educational use. Not for resale!

Pobierz darmowy model kompleksu orbitalnego Salyut 4 – Soyuz 18– 1.1MB PDF

Salut 4

Avatar photo

Bartek Biedrzycki

Autor książek, komiksów, podcastów i papierowych modeli.

You may also like...

2 komentarze

  1. 2015.11.08

    […] Baza orbitalna Salut 4 i pojazd Sojuz 18 […]

  2. 2021.04.30

    […] Baza orbitalna Salut 4 i pojazd Sojuz 18 […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *