Małe domy – darmowe modele papierowe w skali T

Historia dzisiejszego modelu jest dość zawiła. Zacznę od tego, że nie wymyśliłem go sam. Podobnie, jak w przypadku serii stacji Salut/Ałmaz gdzie zainspirowała mnie „szóstka” zaprojetkowana przez Johna Jogersta, tak i tutaj czerpałem z pomysłu innego modelarza. Będzie uczciwie wyjaśnić, że o ile na publikację Ałmazów i Slautów dostałem zgodę, o tyle nie udało mi się, pomimo prób, skontaktować się z J. Palacio, autorem oryginalnych „small houses”.

Wydaję jednak te modele bez pobierania opłat i na wolnej licencji, jak zresztą wszytkie moje modele, bo nie mam serca brać od ludzi pięniędzy za własną zabawę, aby nie uchybić niczyim prawom autorskim.

W tej partii wypuszczam trzy arkusze różnych, mniejszych i większych domków i budynków, które stworzyłem na potrzeby różnorakich mini-makiet przedstawiających miasteczka, dworce i inne budowle. Większość z nich nie wymaga żadnej specjalnej instrukcji, dla tych bardziej zaawansowanych znajdziecie, być może, wyjaśnienia lub inspiracje na zdjęciach poniżej.

Modele trzymają się, z grubsza, Skali T, czyli japońskiej skali modeli kolejowych 1:450. Będą pasowały do makiet w okolicach od 1:500 do 1:400.

Modele wolno rozpowszechniać, przerabiać i kopiować na licencji CC-BY-NC, czyli niekomercyjnie.

This is a set of free T-gauge architectural paper models inspired by J. Palacio. It cannot be distributed commercially.

Download: Małe domki – 4.6MB – PDF, A4, 300 DPI

 

Avatar photo

Bartek Biedrzycki

Autor książek, komiksów, podcastów i papierowych modeli.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *