145. Mieszkam w wysokiej wieży

Otoczonej fosą.

Chociaż nie, wieża wprawdzie ma ze trzy piętra, ale bez przesady. Fosy też nie ma, za to zbiornik wodny na szczycie. Bo to wieża ciśnień. Na rogu Żeromskiego i Sienkiewicza, w (obecnie dzielnicy) Konstancin.

Wieża ciśnień, Konstancin

Zbudowana w 1899 roku przez Edwarda Lilpopa. Potem służyła m.in. za restaurację oraz (w betonowym baraczku przylegającym) za fabrykę wafli (niektórzy mówią, że pieluch).

Obiekt charakterystyczny, ładny, przy tym o prostej bryle, więc po sukcesie, jakim był projekt Lema postanowiłem pójść za ciosem i zaprojektować coś większego. I tak padło na wieżę ciśnień – zrobiłem mały model w skali 1:144 z wieżą i budynkiem. (Baraczek usunąłem dla zdrowotności).

Model przetestował i złożył Mauther, administrator rewelacyjnego bloga Papermau z bazylionem modeli do sklejania z papieru. Na stronie można obejrzeć fotorelację z montażu, mnie osobiście oko zbielało, jak zobaczyłem, jak to Mauther robi. Nic dziwnego, że model w jego wykonaniu już przepiękny, w odróżnieniu od mojego prototypu.

No, a jakbyście chcieli się pobawić, to tu do pobrania za darmo: Wieża ciśnień w Konstancinie, papierowy model do samodzielnego sklejania, skala 1:144.

Wieża ciśnień, Konstancin - model papierowy

Fot. Mauther / Papermau

 

A tak Mauther napisał o modelu:

„Meu amigo polonês, o designer e modelista Bartek „Godai” Biedrzycki criou esta belo e muito bem feito modelo de papel de uma torre de água polonesa, a Torre de Água em Konstancin (desde 1969 esta cidade é chamada Konstancin-Jeziorna). Godai usou textures tiradas de fotos da construção verdadeira. Eu gostei tanto do modelo que assim que o recebi via e-mail, decidi imprimir e montá-lo. O resultado pode ser visto na série de fotos que ilustram este post. O resultado você pode ver na série de fotos que ilustram este post. Godai diz que esta torre de água foi construída em 1899 pelo engenheiro Edward Lilpop e ainda continua de pé, apesar de estar desativada. antigamente ela servia à um restaurante da cidade. – Muito obrigado, Godai, por este belo modelo! Saudações do Brasil à Polônia!”

Avatar photo

Bartek Biedrzycki

Autor książek, komiksów, podcastów i papierowych modeli.

You may also like...

1 Response

  1. 2014.10.29

    […] fabryczka z kompensującym kominem i trzema piętrami. Mało komplikowana i mało ambitna po wieży ciśnień, ale nie jestem gotów na fabrykę papieru w Mirkowie ani nawet na szmaciarnię. Więc taka sobie, […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *