Baza orbitalna Ałmaz 3 + Sojuz 24 – darmowy model

Нет российскому вторжению в Украину и российским военным преступлениям!

No to the Russian invasion of Ukraine and Russian war crimes!

Nie dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę i dla rosyjskich zbrodni wojennych!

P1130992

Stacja Sojuz 5 była w rzeczywistości ostatnią z przerwanej serii stacji Ałmaz. Stanowiła projekt tzw. Fazy 1 i była konstrukcją bliźniaczo podobną do Ałmaza 2. Kolejna po niej stacja OPS-4, stanowiąca rozwinięcie konstrukcji (m.in. wyposażona w dwa porty dokujące i radar z syntetyczną aperturą) pozostała na zawsze na Ziemi.

Na jej pokładzie doszło do dramatycznych wydarzeń, kiedy kosmonauci musieli ewakuować się na skutek problemów fizjologicznych i psychicznych jednego z nich. Druga misja na stację nie udała się, a załoga prawie zginęła w czasie lądowania na zamarzniętym jeziorze.

Załoga Sojuza 24 była również misją awaryjną. Weszła na pokład stacji, którą poprzednia załoga opuściła w pośpiechu. Kosmonauci weszli na pokład w maskach, a samą stację rozhermetyzowano i wypełniono nową atmosferą. Dokończyli oni eksperymenty prowadzone przez załogę Sojuza 21

Prezentowany darmowy model to konfiguracja Salut 5 z zacumowanym Sojuzem 24 (statek typu Sojuz 7K-T). Powstał na bazie modelu stworzonego przez Johna Jogersta. Malowanie stacji i pojazdu odtworzone zostało na postawie materiałów archiwalnych i może odbiegać od faktycznego.

Model jest w skali 1:144.

This is a free military Almaz 3/Salyut 5 space station paper model with Soyuz 24 spacecraft. It is free for non-commercial or educational use. Not for resale!

Pobierz darmowy model kompleksu orbitalnego Salut 5 – Sojuz 24 – 0.7MB PDF

P1130994

Avatar photo

Bartek Biedrzycki

Autor książek, komiksów, podcastów i papierowych modeli.

You may also like...

3 komentarze

  1. 2015.10.21

    […] […]

  2. 2015.11.06

    […] Baza orbitalna Salut 3 i pojazd Sojuz 14 […]

  3. 2021.04.30

    […] Baza orbitalna Salut 5 i pojazd Sojuz 24 […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *