Przynudzenie

W ramach prezentu gwiazdkowego, prócz nadzwyczaj udanego Little Star, dostałem także Awakening.

W sumie, to miałem nadzieję na dobry kawałek sensacji. Nic może nadzwyczaj ambitnego, ale przynajmniej na coś “w porządku”.

Niestety. Dobrze zapowiadająca się fabuła skończyła się na dobrym zapowiadaniu. Oto Franceska, nowa uczennica w ekskluzywnej szkole dla dziewcząt. Dobry początek, nie spieprz tego.

W wyniku napadu zapada w śpiączkę. Tymczasem giną jej nowopoznane przyjaciółki. A ona w tej śpiączce ma wizje tego ich ginięcia.

awakening_s

Można tu było poszaleć, zmontować coś na miarę Innych, albo jakiś generyczny, ale nadal krwisty kawałek z dzieciakami i szkołą / domem / czymkolwiek jak chociażby jedna z przygód Freddy’ego Kruegera. Mógł być niezły slasher.

W tym wszystkim pojawia się obowiązkowy zgorzkniały glina; piękny i tajemniczy nauczyciel; i szemrany duchowny, dyrektor szkoły, czy też szef rady. No i świetnie. Dobry pomysł. I to tyle. Bo to w sumie tylko tyle. Dobry pomysł niestety został spaprany.

Z tego nic nie wynika. Krótka i gwałtowna akcja nie kończy się żadnym rozwiązaniem, prócz śmierci duchownego – kto zabijał, po co zabijał, czemu te dziewczyny właśnie? A kogo to obchodzi? Na pewno nie scenarzystę. W pewnej chwili Franceska się budzi, następuje nieudany rytualny mord i koniec. Nawet słowa wyjaśnienia.

Grrrhm. Słabo.

A to mógł być niezły komiks, chociażby ze względu na rysunki, których autorem jest Luca Genovese. Grafika to dość ciekawe i rzadkie kadry w ołówku, miejscami podciągnięte tuszem lub markerami. Całkiem sprawne i zgrabne, przypominają, zresztą całkiem słusznie, pulpowe komiksy makaroniarskie. Niestety, sama grafika nie ratuje dziurawego i urwanego scenariusza.

Nie ratuje go nawet garść kompletnie zbędnych cycków (no, OK, cycki nie są zbędnie nigdy, ale te nie są uzasadnione fabułą).

Trudno. Nie można mieć wszystkiego.


Awakening
Scenariusz: Neal Shaffer
Rysunki: Luca Genovese
Format: A5
Objętość: 104 strony
Oprawa: miękka
Cena okładkowa: $9.95
Papier: offset

Wydawca: Oni Press

Avatar

Bartek Biedrzycki

Autor książek, komiksów, podcastów i papierowych modeli.

You may also like...