Dokowanie Sojuz 4 + Sojuz 5 – darmowy model

Нет российскому вторжению в Украину и российским военным преступлениям!

No to the Russian invasion of Ukraine and Russian war crimes!

Nie dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę i dla rosyjskich zbrodni wojennych!

Sojuz 4 - Sojuz 5

Wspólna misja Sojuza 4 i Sojuza 5 była przygotowaniem do dalszej eksploracji orbitalnej i pierwszym testem do załogowego lotu na Księżyc (po anulowaniu tegoż, misja stała się faktycznie pierwszym krokiem w programie Salut / Ałmaz). W jej ramach na orbitę poleciał pojazd Sojuz 4 z kosmonautą Władimirem Szatałowem na pokładzie. Na jego spotkanie wyruszył Sojuz 5, którym lecieli: Borys Wołynow (pilot) oraz Aleksiej Jelisiejew i Jewgienij Chrunow. 16 stycznia 1969 roku pojazdy połączyły się na orbicie, a następnie Chrunow i Jelisiejew, ubrani w skafandry typu Jastrieb, otworzyli śluzę i przeszli przez otwartą przestrzeń z Sojuza 5 do Sojuza 4. Po drodze jeden z nich zaplątał się w linę pomocniczą, lecz transfer odbył się poza tym bez przeszkód. Był to drugi radziecki spacer kosmiczny. Pojazdy utrzymywały połączenie przez kilka godzin, tworząc pierwsze w historii orbitalne laboratorium.

Sojuz 4 wylądował 17 stycznia bez problemów, dzień później Sojuz 5 z Wołynowem na pokładzie wylądował awaryjnie, schodząc lotem balistycznym. Kapsuła rozbiła się na Uralu, a kosmonauta stracił kilka zębów, lecz poza tym nie stało mu się nic złego.

W czasie, gdy załogi przebywały na orbicie nastąpiła zmiana władzy w Związku Radzieckim. Po powrocie, 22 stycznia, pancerna limuzyna kosmonautów została ostrzelana przez zamachowca. Jeden z pasażerów poranił rękę odłamkami szkła, kierowca natomiast poniósł śmierć.

Prezentowany darmowy model to konfiguracja połączonych statków Sojuz 4 i Sojuz 5 (oba typu Sojuz 7K-OK). Powstał na bazie modelu stworzonego przez Johna Jogersta. Malowanie pojazdów odtworzone zostało na postawie materiałów archiwalnych i może odbiegać od faktycznego.

Model jest w skali 1:144.

This is a free Soyuz 4 – Soyuz 5 spacecraft paper model. It is free for non-commercial or educational use. Not for resale!

Pobierz darmowy model kompleksu orbitalnego Soyuz 4 – Soyuz 5 – 0.8MB PDF

Bartek Biedrzycki

Autor książek, komiksów, podcastów i papierowych modeli.