149. Gdzie jest poziom -7?

Komplek 7215 - obiekt nr 2

Zdjęcie, które widzicie powyżej pochodzi z obiektu nr 2 w Kompleksie 7215, popularnie nazywanego koszarami.

Pytanie na pierwszy rzut oka żartobliwe, bo ogólnodostępna wiedza, którą zresztą wiele osób potwierdziło doświadczalnie, jest następująca: dwie kondygnacje nad ziemię (koszary), trzy pod ziemią (bunkier dowodzenia). I nie ma tu żadnych tajemnic. Nawet słynny “tajemniczy, ślepo zakończony tunel” (na zdjęciu poniżej) to tylko i wyłącznie niedokończone przejście do podziemnej hali. Tak przynajmniej wskazywałaby jego orientacja i kierunek. Wiem, bo sam jedną z jego odnóg wychodziłem przez wentylator na powierzchnię (co ciekawe, przejście z koszar do bunkra to prosty, betonowy korytarz, bez zabezpieczeń ani niczego innego, za to połączenie bunkra z halą to w zasadzie długi ciąg komór śluzowych – ot, ciekawostka).

Kompleks 7215 - obiekt nr 1

Nie ma więc w Kompleksie 7215 żadnej tajemnicy, zasadniczo, z poziomu -3 przejścia nigdzie nie ma. Czy aby na pewno? W kilku miejscach znajdują się przecież kanały / szyby o okrągłym przekroju, sięgające dużo poniżej podłogi najniższego piętra, zagłębiające się daleko w grunt. Jeden z nich na zdjęciu (słaba jakość, ale w całkowitych ciemnościach martwej Atomowej Kwatery Dowodzenia nawet flesz nie zawsze pomaga). Prawdopodobnie to studnie, być może odprowadzenie wilgoci, lub inne instalacje – znajdują się w pobliżu agregatorowni, gdzie dawniej stały dwa potężne silniki diesla, mające zapewnić prąd kompleksowi. Ale może, jednak, no, kto wie? Te rury gdzieś prowadzą?

Kompleks 7215 - obiekt nr 1

Kolejne zdjęcie to ciekawostka, pochodzi także z agregatorowni. Znajduje się tam wnęka, u góry której biegną cztery dukty wentylacyjne, być może kominy. Sama wnęka wypełniona jest czymś, co może być lekkim gruzem albo zestalonym od wilgoci popiołem. Wygląda to tak, jakby ktoś tam kiedyś czymś palił. Być może wandale. Być może w agregatorowni była kotłownia, tym bardziej, że w rogu stoi rozpruty piec, a w sąsiednim pomieszczeniu drugi ocalały kawał złomu – zbiornik, prawdopodobnie za duży, aby go z Kompleksu 7215 ukraść na złom. Wnęka ta kończy się, co raczej niecodzienne, ścianą z czerwonej cegły. Takich ścian jest w Kompleksie 7215, przynajmniej pod ziemią, niewiele. Kilka działówek zaledwie – większość to lany z szalunku beton lub jego bezpośredni krewni.

Kompleks 7215 - obiekt nr 1

Najciekawsze jednak jest to, co znajduje się za ścianką, w której ktoś wywalił dziurę – jak widać zwróciła nie tylko moją uwagę swoją niecodziennością i ktoś postanowił to sprawdzić. I rzeczywiście, za ścianką znajduje się spory, betonowy korytarz ze śladami szalunku. Czy to korytarz, czy po prostu komora? Zawalony jest czymś, co przypomina ziemię zmieszaną z gruzem, lub ponownie zestalony od wilgoci popiół. Prawdopodobnie za tym zwałowiskiem jest tylko beton ze śladami desek. Być może – korytarz urywa się i dalej jest ziemia, bo zmieniły się plany i porzucono budowę jakiejś sekcji, a prowadzący tam łącznik po prostu pozostawiono?

Kompleks 7215 - obiekt nr 1

Czy jednak zupełnie absurdalny jest pomysł, że Kompleks 7215 nie odkrywa przed swoimi cywilnymi gośćmi, tymi nieproszonymi i tymi zwykłymi, wszystkich tajemnic? Czy pod kałużą wody w którymś z rozprutych kanałów technologicznych nie spoczywa pokryty rdzą właz? Czy na którejś ze ścian szalunek nie układa się w jednym miejscu w obrys prostokąta? A może pod okładziną dźwiękochłonną kryje się dobrze ukryte przepierzenie?

Czy więc w Kompleksie 7215 są jakiś sekcje, o których nie wiadomo? Wykończone, gotowe, czekające na odpowiednią chwilę? Dobrze zamaskowane – tak, aby żaden przypadkowy wandal czy turysta ich nie odnalazł, ale mogące łatwo wejść w stan gotowości bojowe na wypadek wojny czy innej potrzeby. Być może autor pytania z koszar nie był wcale przypadkowym żartownisiem, a jakiś “poziom -7” istnieje?

Czy ukrycie wojskowej tajemnicy pod ruinami odtajnionego, porzuconego przez wojsko obiektu byłoby faktycznie aż tak dziwne? Przecież, jak to mawiają cywile, pod latarnią najciemniej. A zresztą, pierwszą rzeczą, jaką usłyszałem od kaprala, kiedy przekroczyłem wiele lat temu bramę Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzy było: To jest wojsko, logika została za bramą.

Więcej zdjęć z Atomowej Kwatery Dowodzenia możecie zobaczyć, jeśli macie konto na FB, na profilu mojej powieści:

Kompleks 7215 – Atomowa Kwatera Dowodzenia – obiekt nr 1 – zdjęcia

Kompleks 7215 – Atomowa Kwatera Dowodzenia – obiekt nr 2 – zdjęcia

Kompleks 7215 – Atomowa Kwatera Dowodzenia – obiekt nr 3 – zdjęcia

Avatar

Bartek Biedrzycki

Autor książek, komiksów, podcastów i papierowych modeli.

You may also like...