Sojuz T-15

Salut-7 / wolna licencja

Lot Sojuz T-15 był ostatnim w historii lotem na stacje programu Salut. Był też jedynym jak dotąd lotem, w trakcie którego załoga zadokowała na dwóch różnych stacjach kosmicznych.

Stacja kosmiczna Salut-7 (DOS-6) była ostatnią w ramach programu Salut. Wyniesiona została na orbitę 19 kwietnia 1982 roku, w czynnej eksploatacji pozostała do 25 czerwca 1986. Deorbitacja nastąpiła 7 lutego 1991 roku. Była jedną z dwóch „przejściowych” konstrukcji stacji kosmicznych, pośrednią między stacjami o jdnolitej konstrukcji, takimi jak poprzednie stacje typu DOS a konstrukcjami wielomodułowymi, jak MIR czy ISS. Jej następcy, DOS-7 i DOS-8 stali się odpowiednio modułem podstawowym stacji MIR oraz modułem Zwiezda na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (tak, synku, tej, na które Chris Hadfield nagrał cover Davida Bowiego).

Misja Soyu T-15 wystartowała 13 marca 1986 roku. Na pokładzie statku znajdowało się tylko dwóch kosmonautów: Leonid Kizim i Władimir Sołowiow. Sygnałem wywoławczym było słowo „majak„. Statek przycumował do przedniego portu modułu podstawowego stacji MIR 15 marca 1986 roku. Był to starszy model, typ Sojuz-T, ponieważ misję goniły terminy w związku z XXVII Zjazdem KPZR, której miał być uświetnieniem i nie było czasu, aby przygotować nowszy pojazd. Z tego też powodu dokowanie odbyło się ręcznie, bo Sojuz nie był wyposażony w nowocześniejszy system naprowadzania Kurs, zainstalowany w cumie przedniej.

Kizim i Sołowiow pozostali na MIRze do 5 maja tego roku. W tym czasie kosmonauci uruchomili systemy nowej stacji oraz zabrali na pokład Sojuza trochę gratów (m.in. rośliny – proeko chłopaki). 5 maja odcumowali, uprzednio obniżywszy orbitę MIRa o 13 kilometrów, aby zmniejszyć dystans do orbitującego bezzałogowo od listopada 1985 roku Saluta-7. Zadokowali następnego dnia do tylnego portu. Na stacji spędzili 50 dni, przeprowadzając eksperymenty i stopniowo wygaszając systemy oraz ogołacając ją z ok. 350 kg sprzętu, który zapakowali na Sojuza. Przeprowadzili także dwa spacery kosmiczne, jeden niema cztero-, drugi około pięciogodzinny, przeprowadzając eksperymenty sprzętowe i dokonując drobnych napraw.

25 czerwca 1986 roku kosmonauci odcumowali od ostatniej stacji programu Salut i ruszyli w kierunku MIRa, którego orbita została tymczasem skorygowana dla zmniejszenia odległości.

Następnego dnia przycumowali ponownie do przedniego portu stacji MIR, pozostając tam 20 dni i przeprowadzając obserwacje Ziemi. 6 lipca Kizim został pierwszym człowiekiem, który spędził ponad rok w przestrzeni kosmicznej.

16 lipca 1986 roku kosmonauci odcumowali Sojuz od wygaszonej stacji MIR i udali się w lot powrotny na ziemię. Był to ostatni lot maszyny typu Sojuz-T, zastąpionej potem przez model Sojuz-TM, używany aż do czasów czwartej misji na ISS, do 2002 roku.

Tymczasem w sierpniu tego roku uruchomione zostały zdalnie silniki przycumowanego tam Kosmosa 1686, co wyniosło opuszczoną stację na orbitę o wysokości 457 km. Mimo tego manewru, Salut-7 wraz z nadal zacumowanym kosmosem bez kontroli obniżył się i uległ samoczynnej deorbitacji w 1991 roku, spadając na terytorium Argentyny.

Gdzie byliście wtedy wy?

 

Avatar photo

Bartek Biedrzycki

Autor książek, komiksów, podcastów i papierowych modeli.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *