Historia podboju

Komiks robię. Robimy. Kilku redaktorów właśnie albo płacze, albo zaciera ręce.

Nachodzi czasem człowieka taka ochota coś zrobić, nie tylko mnie. Skończyłem pisać scenariusz o hrabim Skórzewskim, “Statek Namiętności” w zasadzie mojej uwagi większej nie wymaga, bo jak au pyknie planszę, to reszta się już sama kręci, “Gniazdo Światów” czeka już tylko na włożenie w paczkę ostatniej strony ze wstępem…

A w dodatku dopiero co umarł Neil Armstrong. I tak siedziałem i patrzyłem w ekran i bardzo chciałem zrobić jakiś komiks o kosmonautach. No i będzie, bo Michał Dzitkowski, znany lepiej jako Vigor, który siedzi od lat w bardziej alternatywnym komiksie i nagrywa podcasty o grach zgodził się w ten projekt zaangażować.

Projekt nazywa się “(Subiektywnie) najważniejsze wydarzenia w historii podboju kosmosu”.

Nie będzie to taki zwykły, fabularny komiks, jak ten o Indianach, tylko raczej zbiór plansz. Każda z nich prezentować będzie jedno wybrane wydarzenie z historii podboju kosmosu. Będą to przedstawienia jak najbardziej ścisłe i prawdziwe, chociaż nie zabranie w nich pewnego przymrużenia oka i humoru. Między innymi dlatego zaproponowałem współpracę Michałowi, którego specyficzna kreska doskonale wpasowuje się w taką stylistykę.

Waga tych wydarzeń jest oczywiście subiektywna, ale jako autor koncepcji pozwalam sobie na tę dowolność. Docelowo wszystkie  najważniejsze zagadnienia zostaną zobrazowane. Piszę docelowo, gdyż faza produkcyjna podzielona została na etapy, a plansze będą pojawiały się w transzach, prawdopodobnie po osiem na raz. Nie będą jednak publikowane chronologiczne – cały projekt przypominać będzie raczej te encyklopedie w segregatorach do kolekcjonowania – po pojawieniu się plansz z kolejnych transz będą się one chronologicznie przeplatać z poprzednio opublikowanymi. W chwili obecnej rozpisane są dwie pełne transze i część trzeciej, oznaczone kolejno jako czerwona, zielona i żółta, co powinno dać 24 strony gotowego komiksu, liczba ostateczna może jednak ulec zmianie.

W skład pierwszej, czerwonej transzy, którą mamy szczery zamiar przygotować na tegoroczne MFKiG wejdzie m.in. plansza wprowadzająca, pierwszy sztuczny satelita, pierwszy lot na orbitę czy historia łazika Łunochod-1.  Forma wydania nie jest jeszcze w pełni określona.

Kadr w tym wpisie otwiera pierwszą planszę z pierwszej transzy komiksu.

Avatar

Bartek Biedrzycki

Autor książek, komiksów, podcastów i papierowych modeli.

You may also like...