Po-WSK: Komiks Forum 2008

Zdawać by się mogło, że publikacja jaką jest Komiks Forum należy już od kilku lat do przeszłości. Tymczasem jej twórca, Witek Idczak, reaktywował tę inicjatywę w tym roku. Z dosyć dobrym skutkiem.

Czym jest Komiks Forum, to nawet jej własny ojciec ma problem z określeniem. Służyło jako antologia, jako katalog festiwalowy MFK, jako monografia pojedynczych autorów. Tegorocznemu wydaniu najbliżej chyba do antologii.

Ze względu na kilkuletnią przerwę, do druku przyjęte zostały prace nie tylko (jak to miewało miejsce) z okresu poprzedniego roku, ale także starsze. Duża ich część, jak bywało, to pokłosie konkursu komiksowego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi – zarówno tego 2007, jak i poprzednich. I może dobrze, bo mam wreszcie na papierze kilka rzeczy, które znałem tylko z internetu, jak chociażby Ciapanek Grzeszkiewicza, który darzę uwielbieniem. Tak, tak, wiem, lubię wszystko, gdzie występują małe dziewczyny. Sam mam jedną na składzie (i już jest bohaterką komiksów).

Mimo, że, jak wspomniałem, wiele z historii było mi dobrze znane, to kilka było dla mnie nowością, jak chociażby dwuplanszówka Gruszczyńskiego z obcym… Niezwykłe nawiązanie. Świetny był także Ostatni komiks Świata, Jabłońskiego i Janusika, zarówno ze względu na przewrotną puentę jak i wspaniałą oprawę graficzną.

Bardzo spodobały mi się także komiksy Turka, Jankowskiego i surrealistyczna opowieść Frąckowiaka. Krótko mówiąc – pozytywne 100 stron polskiego komiksu – przekrojowe, rozmaite i dobre dla każdego.

A to wydanie darzę sentymentem także dlatego, że znalazł się tam również komiks mojego scenariusza. Ba, jeden z jego kadrów zdobi okładkę. Jakoś tak zawsze ciepło w okolicy serca. I mam nadzieję, że raz reaktywowana, ta inicjatywa wróci na stałe. Im więcej takich antologii z krótkimi, ciekawymi formami, tym lepiej dla polskiego ryneczku i czytelnika, który potrzebuje jakiejś alternatywy dla opasłych, kosztujących krocie wydań w marmurowych oprawach na cielęcej skórze.


Komiks Forum 2008
różni twórcy
Format: B5
Objętość: 100 stron (w tym strony kolorowe)
Oprawa: miękka
Cena okładkowa: 20 zł
Papier: offset

Wydawca: Witold Idczak

Avatar

Bartek Biedrzycki

Autor książek, komiksów, podcastów i papierowych modeli.

You may also like...