Estation espatial sanescobena „Colón” – darmowy model

Papierowy model w skali 1:144 sanescobarskiej stacji kosmicznej „Colón”, wymienionej w zbiorze opowiadań „Zimne światło gwiazd” opublikowanym w 2020 roku nakładem Wydawnictwa IX.

Skrócona informacja na temat bazy satelitarnej „Colón”

Tło historyczne

Rozmowy między Polską Republiką Demokratyczną a Republiką San Escobar na temat budowy kosmodromu w rejonie karaibskim podjęte zostały w 1999 roku, a budowa ruszyła już rok później. Planowanym terminem jego oddania miał być 2005 rok. W tym czasie kandydacy sanescobarscy szkolili się w Szkole Pilotów CKKC pod Poznaniem, zaś inżynierowie sanescobarscy z pomocą kolegów z Biurza Inżynierów CKKC pracowali nad nową, niewielką bazą orbitalną o nazwie „Colón” czyli Kolumb. Wybranie tej nazwy spowodowało protesty ze strony Zachodnioeuropejskiej Agencji Kosmicznej, której baza orbitalna wyniesiona w 1997 nazywała się „Columbus”.

Montaż stacji

Pierwszy element wyniesiony został z kosmodromu w Gołdapii w 2006 roku na szczycie rakiety Twardowski UT-2. Składał się z Modulo A czyli laboratorium z przestrzenią mieszkalną wraz z węzłem cumowniczym na przyłączonym na stałe przedziale narzędziowo-napędowym. Korytarz przejściowy pełnił funkcję śluzy powietrznej i po zacumowaniu drugiego modułu pozwalał na wyjścia na spacery kosmiczne. Modulo A wyposażony był w trzy panele słoneczne, zapewniające z naddatkiem energię dla całej bazy.

W 2009 roku z kosmodromu w Que Pasa z pomocą rakiety Twardowski UT-2M wyniesiony został na orbitę Modulo B. Główna część przypominała bliźniaczo Modulo A, była jednak pozbawiona paneli słonecznych i przedziału narzędziowego, natomiast węzeł cumowniczy zainstalowany był bezpośrednio na kadłubie. Modulo B został połączony ze znajdującym się od trzech lat na orbicie Modulo A za pomocą hermetyzowanej sekcji przejściowej po serii manewrów orbitalnych.

Stacja pozostała w służbie do 2019 roku.

Dane techniczne

Stacja kosmiczna „Colón” po zakończeniu montażu mogła zapewnić warunki dla czterej osób stałej załogi.

Całkowite wymiary stacji:

  • długość – 22 m (w tym: Moduł A z modułem narzędziowym 12 m, Moduł B z sekcją przejściawą 10 m)
  • średnica maksymalna – 4.2 m
  • masa spoczynowa – 36 t
  • rozpiętość paneli słonecznych – 32 m
  • objętość hermetyzowana – 165 m3

This is a free space station paper model. It features the San Escobar space station „Colón” mentioned in the book „The Cold Starlight” by Bartek Biedrzycki. The model is free for non-commercial or educational use. Not for resale!

Pobierz model w wersji PDF, rozmiar 1MB

Avatar photo

Bartek Biedrzycki

Autor książek, komiksów, podcastów i papierowych modeli.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *