Hello, Hari-nezumi

Sprawy Agencji Akatsuka i Nanase Goro

Króciutkie streszczenia dotychczas opublikowanych przygód detektywa Jeża i jego znajomych.

TOM I

1.Wprowadzenie. Agencja Akatsuka
Krótkie przedstawienie wszystkich postaci. W zasadzie to nie jest żadna historia tylko jakby prolog :)

2. Przyjazd starej matki
Pewnego ranka Agencję odzwiedza stara kobieta. Pragnie odnależć swojego syna, studenta na UT. Tymczasem okazuje się, że Tamiya Ichiro nie figuruje na żadnej liście studentów... Od dwóch lat próbuje się bezskutecznie dostać na uniwersytet - nie chce wracać do rodzinnej wsi, aby nie przynieść wstydu rodzinie. Matka, jak to zwykle stara mądra kobieta - zna prawdę, ale ukrywa skrzętnie ten fakt.

3. Biały szatan
Striptizerka z nocnego klubu proponuje Jeżowi spędzenie z nią wspólnego tygodnia, na dodatek chce mu za to zapłacić. Okazuje się jednak, że to, co zapowiada się na miłe wakacje w rzeczywistości przeradza się w coś zupełnie odmiennego - dziewczyna uzależniona jest od heroiny i prosi (nawet nie) Jeża o pomoc przy odtruciu. Wszystko kończy się dobrze.

4. Człowiek, który zniknął
Pewnego dnia, pan Date, dyrektor w dużej firmie znika nagle bez śladu. Kilka lat później syn zaginionego rozpoznaje głos ojca w wywiadzie radiowym. Okazuje się, że Date pracuje obecnie jako kierwca ciężarówki - ma już nową rodzinę - żonę i córeczkę. Dopiero teraz poczuł się naprawdę szczęśliwy.

5. Tylko 20 lat
Wskutek wypadku Miyamaru Otsuhiko traci pamięć. Dwadziescia lat później, po przypadkowym uderzeniu w głowę przypomina sobie, że nie przyszedł na spotkanie ze swoją dziewczyną, którą teraz pragnie odnaleźć. Jeż i ekipa ruszają na poszukiwania zaginionej ukochanej. Okazuje się, że ta przez ostatnie 20 lat czekała na swojego wybranka.

6. Preludium lat 17-stu
Machida Yoko, licealistka zapowiadająca się na gwiazdę siatkówki, ulega wypadkowi. Pewnego dnia, pogrążona w rozpaczy, spotyka samotnego starca. Dzięki tej przyjaźni, ona odzyskuje wiarę w siebie i w to, że warto żyć. Niestety, stary człowiek umiera pewnego dnia.

7. Trudy podróży
Akiko Miyazaki studiuje na UT literaturę. Tymczasem, kiedy rodzice przyjeżdżają ją odwiedzić, okazuje się, że dwa miesiące wcześniej wyjechała ze swoim chłopakiem, nie wiadomo dokąd... Słedztwo Jeża pozwala ustalić, że porzuciła studia i wyjechała gdzieś z chłopakiem. Mężczyzna odnajduje wreszcie ukrywającą się parę. Okazuje się, że prowadzą objazdowy teatrzyk kukiełkowy. Nanase Goro, zmęczony prowadzeniem takiej ilości śledztw przyłącza się do nich na jakiś czas...

TOM II

8. Żółta kokarda
Mała Akiko, uczennica Yumeko, skarży się, że ktoś ją śledzi. Okazuje się, że rzekomy porywacz ma zupełnie inne motywy. Jego córeczka, która niedawno zginęła w wypadku samochodowym była bardzo podobna do Akiko. Na prośbę biednego ojca i za namową całej ekipy z Akatsuki dziewczynka zgadza się pomóc nieszczęśliwemu cżłowiekowi. A Jeż i Gure dostają w formie zapłaty... maskotkę pandy!

9. Narodziny gwiazdy
Hoshizaka Eri jest słynną piosenkarką. Jest też przekonana, że jest sierotą. Inne zdanie na ten temat ma starsza kobieta z małej jadalni odenu - matka Harady Hiroko, bo tak naprawdę nazywa się gwiazda piosenki. Stara kobieta nie chce już nic zmieniać w swoim życiu - pragnie tylko jeszcze choć raz zobaczyć córkę na własne oczy. Tym, jak sprowadzić pop-gwiazdę do ubogiej knajpki zajmuje się Jeż - on ze swoim kumplem ogrywają na straszną sumę menadżera dziewczyny, aby móc się do niej zbliżyć.

10. Wigilia we dwoje
Jeż i Gure wybierają się na noworoczną imprezę. wszystko jest już zaplanowane. Tymczasem, wędrując po mieście, Goro natyka się na małą dziewczynkę, twierdzącą, że jej tata jest Świętym Mikołajem. Faktycznie, ojciec dziecka, muzyk jazzowy, musi dorabiać na życie przebrany za Mikołaja. Od wielu lat czeka na swoją życiową szanse, pragnie, aby zauważył go ktoś z dużej wwytwórni muzycznej. Gdy ten moment nadchodzi, musi podjąć decyzję. I tak Jeż, zamiast iść na bożonarodzeniowe przyjęcie z panienkami spędza Wigilię z małą Mayumi patrząc na ośnieżoną wieżę tokijską.

11. Umowa
Kiedy w Agencji psuje się antena telewizyjna a monter, który przyszedł ją naprawić spada z dachu i skręca nogę, okazuje się, że trzeba za niego załatwić bardzo ważną sprawę. Zupełnie gdzie indziej, młoda dziewczyna nagle rozchorowyje się i prosi koleżankę, aby zastąpiła ją na osobistym spotkaniu. I tak Jeż z zupełnie obcą dziewczyną stoją przez godzinę i gapią się na siebie, nie mając pojęcia, że to im przyszło się spotkać. Jednak los jest łaskawy dla pary zagubionych kochanków - w ręce nieszczęsnych dublerów wkłada bilety do kina, które potem trafiają pod właściwy adres.

12. Sentymentalna podróż na kontynent
Kiedy Japonia przegrała wojnę, na terenie Mandżurii zostało wielu Japończyków. Teraz, po latach, jeden z ówczesnych uciekinierów pragnie odszukać swoją siostrę, która została w Chinach. Z pomocą Akatsuki udaje mu się odnależć kobietę, która prawdopodobnie jest jego siostrą. Razem z Jeżem lecą do Mandżurii. Spotkanie jednak nie przebiega tak, jak tego oczekiwali. Minęło zbyt wiele lat, zbyt wiele ich dzieli, nie mówią już nawet tym samym językiem.

13. Na srebrzystym stoku
Otsuka Tatsuhiko był świetnie zapowiadającym się narciarzem, dopóki nie doznał skomplikowanej kontuzji. Załamany, uciekł z domu, ukrywając się przed światem. Jego ojciec prosi o pomoc w odnalezieniu syna. Chłopaka zresztą szuka nie tylko Jeż ale i jego była narzeczona. To właśnie jej miłość potrafi sprawić, że Tatsuhiko odważy się znowu stanąć do wlaki ze złym losem i wziąć odpowiedzialność za swoje życie.

TOM III

14. Szwindel
Podczas pracy nad dość delikatną sprawą, wypływają na wierzch niezwykłe umiejętności Gure i dziwne sprawy z jego nieznanej przeszłości. Aby wykupić długi zmuszanej do prostytucji niewinnej kobiety. Gure znowu, jak przed laty, wbrew złożonej kiedyś przysiędze, zasiada do stołu pokerowego - tym razem w słusznej sprawie. Karty zachowują się jak zaczarowane w jego rękach gdy bezlitośnie i niezbyt uczciwie rujnuje alfonsa - szantażystę.

15. Żegnaj miłości
Zaciekawiony niedawnymi wydarzeniami Jeż wyjeżdża na urlop. Jednocześnie zaczyna poszukiwać jakichkolwiek śladów mogących rzucić światło na przeszłość Gure. Udaje mu się odnależć dziewczynę, którą jego przyjaciel kiedyś kochał. Niestety, Maria odeszła od niego, bo nie potrafił zerwać z hazardem. Jeż wraca do Agencji i prawie na siłę wysła Gure w podróż. Ten jednak przybywa niestety zbyt późno, aby ocalić swoją miłóść.

16. Pocisk - pies wybitny
Wracając z sentymentalnej podróży Gure przywozi ze sobą szczeniaka. Piesek jest słodki i nad wyraz inteligentny, jego pan natomiast bardzo szczęśliwy i dumny. Szczęście jednak nie trwa długo. Biedny zwierzak zdycha na wściekliznę.

17. Maraton
Zrozpaczona klientka prosi o pomoc w odzyskaniu dziecka. Ktoś zabawia się detektywem, ganiając go od budki telefonicznej do budki. Kiedy jednak Jeż przebiega kilometry po mieście, ścigając domniemanego porywacza, wychodzi na jaw, że dziewczyna nie jest nawet matką. Jest zwykłą znudzoną życiem i nieczułą postacią. Jeż odnajduje ją i prosto w twarz rzuca swoją opinię.

18. Pamiętnik detektywa
Niedawna klientka, Renko, teraz okazuje się sąsiadką. Gdy dwoje młodych ludzi mieszka blisko siebie i często się widuje szybko stają się sobie bliscy. Wkrótce Jeż jest już zakochany, a dziewczyna też nie jest już tą samą znudzoną życiem panienką, która jeszcze nie tak dawno kazała mu biegać między budkami telefonicznymi.

19. Powrót w ciemność
(część pierwsza - tom III, część druga - tom IV)
Kiedy wydaje się już, że wszystko zaczyna się świetnie układać, dawne sprawy wracają niszcząc kruche szczęście. Handlarze narkotyków, ludzie z mrocznej przeszłości Renko porywają dziewczynę. Jeż wszczyna śledztwo, w rezultacie ląduje pobity do nieprzytomności we wraku samochodu na dnie jeziora. Jakimś cudem unika śmierci. Niestety, jego dziewczyna ma mniej szczęścia. Po wyjściu ze szpitala Nanase Goro szuka już tylko zemsty na tych, którzy zniszczyli ich wspólne szczęście.

TOM IV

20. Elegia o wilku
Shiyozaki był działaczem studenckim, ale gdy demonstrantów rozgoniła policja, trafił na wiele lat do więzienia. Po powrocie chce odnaleźć swoją dawną miłość, zdaje się jednak, że ich drogi się rozeszły. Dziewczyna jest nauczycielką i nie chce wiązać się z człowiekiem, który przegrał swoje życie a zanim to zrobił zdąrzył zniszczyć ich związek. Ma do niego żal zwłaszcza za to, że nie pozwolił, aby urodziła jego dziecko. Może jednak, jak to mówią, stara miłość nie rdzewieje?

21. Pocieszna para
Jeż zgadza się sprawować opiekę nad małą Akiko. Okazuje się jednak, że to wcale nie takie proste jak się zdaje. Mimo iż dziewczynka ma dopiero 10 lat uważa się za kobietę i damę, dając młodemu detektywowi niezłą szkołę. Dochodzi wreszcie do tego, że Akiko wprowadza się Jeżowi do mieszkania, twierdząc, że "pary z dużą różnicą wieku są w modzie". Okazuje się jednak, że tym razem to rozpieszczona mała dostaje niezłą szkołę.

22. Odrodzenie Jeża nawiedza w snach jego nieżyjąca dziewczyna. Gdy Jeż boryka się ze wspomnieniami, z rodzinnej wsi nieżjącej Renko przyjeżdża starzec z niezwykłymi wiadomościami na temat jej... siostry. Goro jedzie do wskazanego przez starca miasta, gdzie odnajduje dziewczynę. Tamat pracuje jako kelnerka i rzeczywiście, jest bliźniaczo podobna do zmarłej. Niestety, Jeżowi puszczają emocje i w końcu nieznajoma zgarnia go z ulicy, zarzyganego i kompletnie pijanego.

23. O zmierzchu
Nowopoznana zabiera otumanionego sake detektywa do mieszkania, gdzie natychmiast kończą w łóżku. To wszystko wcale nie pomaga Jeżowi wytłumaczyć jej, po co przyjechał. Jednak nie wszystko wygląda tak, jak sobie to zaplanował. Wreszcie udaje mu się "odkręcić" całą sprawę i już wkrótce, po wizycie na grobie siostry, Ranko, bo tak dziewczyna ma na imię, mieszka w mieszkaniu obok Nanase.

24. Długonogi wujaszek
Shijo Aki jest słynną piosenkarką. Nie doszłaby jednak do tego, gdyby nie pomoc i opieka pewnego yakuzy, który zniknął wiele tam temu. Teraz Aki pragnie odnaleźć "wujaszka" za wszelką cenę. Okazuje się, że mężczyzna do tej pory odsiaduje długoletni wyrok za udział w mafijnych walkach. Aki z pomocą Jeża i swojego bliskiego zawału menadżera organizuje koncert charytatywny w więzieniu, aby móc znowu zobaczyć "wujaszka".

TOM V

25. Mały romans
Podczas gdy Jeż nie wie, jak powinny układać się jego stosunki z Ranko, do Agencji zgłasza się mężczyzna, który chce... zerwać ze swoją dziewczyną. Twierdzi, że zbyt długo ją oszukiwał i nie jest jej godny. Szybko jednak okazuje się, że nie on jeden ukrywa dziwne tajemnice. Również jego wybranka nie powiedziała mu prawdy o sobie - w dodatku dręczą ją podobne rozterki. Dopiero szczerość pozwala im stworzyć szczęśliwą parę.

26. Ostatnie chwile
Dr Kurita znajduje się w ostatnim stadium choroby nowotworowej, zostało mu nie wiecej niż cztery tygodnie życia. W towarzystwie nieświadomego niczego Jeża postanawia urządzić sobie podróż pożegnalną. Problemy pojawiają się, gdy odwiedza niewidzianego od dawna syna. Od wielu lat nie mieli ze sobą kontaktu, są skłoceni. Syn odtrąca rękę wyciągniętą na pojednanie. Dopiero nagła śmierć ojca zmienia jego postawę. A Jeż "w spadku" dostaje nowiutki terenowy samochód.

27. Przepaść zapomnienia
Po wypadku na polu golfowym pewien człowiek zaczyna przypominać sobie utracone wspomnienia ze swej przeszłości. Razem z Jeżem odkrywają coraz więcej faktów, łącznie z tymi, których na pewno nie chcieliby odnaleźć. Okazuje się, że klient wiele lat temu zabił człowieka. Próbuje odnaleźć dziewczynkę, córkę mężczyzny, którego pozbawił życia, aby choć trochę odpłacić jej za krzywdę, jaką ta zbrodnia wyrządziła. Tymczasem okazuje się, że jest ona... jego żoną.

28. Sen nocy letniej
Szef "Liberty House" nudzi się wieczorami i przez lornetkę podgląda swoją piękną sąsiadkę. Jednak pewnego wieczora kobieta znika, on zaś jest przekonany, że została zamordowana. Nanase z ekipą zaczynają węszyć i dzięki szczęśliwemu przypadkowi okazuje się, że to prawda. Policji udaje się ująć sprawców - groźną parę bandytów. Niestety, Jeż nie dostaje obiecanej nagrody za pomoc w śledztwie.

TOM VI

29. Być zakochanym - to jest problem
Gure ma już dobrze pod czterdziestkę, a nadal jest kawalerem. Miłośc w tym wieku i w dodatku w jego wydaniu może okazać się niezłym ambarasem. Zaczyna wikłać się nieporadnie w kłopoty, starając się zdobyć znajomą kobietę. Zupełnie przypadkiem chłopakom udaje się ocalić nieświadomą niczego dziewczynę przed zakusami oszusta matrymonialnego. Niestety, Gure wcale nie mądrzeje i nadal wodzi maślanymi oczami za dziewczyną.

30. Opowieść o schowku bagażowym
Kierowca ciężarówki zabiera autostopowicza, przez którego potem zostaje okradziony. Zwraca się z tą sprawą do Jeża. Razem udaje im się odnależć chłopca, który wcale nie jest chłopcem. Okazuje się, że Etsuko uciekła z domu opieki. Jest sierotą, którą 14 lat temu ktoś zostawił na stacji w schowku bagażowym. Jest zrozpaczona, gdy musi wrócić do sierocińca. Jednak już wkrótce odzwiedza ją człowiek, który chciałby zaadoptować nastolatkę - jest nim okradziony kierowca, który, również samotny, pragnie dać jej dom.

31. Porwanie
Pan Matsumoto jest dyrektorem wielkiej firmy. Ma żonę i córkę. Nikt jednak nie wie, że ma także romans i małego synka z tego związku. Pewnego dnia chłopiec zostaje porwany. Chłopca udaje się odnaleźć, ale sprawca jest bezkarny. Matsumoto staje nie tylko w obliczu ujawnienia całej prawdy i poniesienia konsekwencji swego wieloletniego kłamstwa. Wybiera miłość i swego syna, mimo iż traci posadę, koligacje i dotychczasowe wpływy.

TOM VII

32. Noworoczne zadanie
Aramaki dziesięc lat temu dopuścił się zabójstwa. Teraz, gdy jego córka jest już dorosła, pragnie zgłosić się na policję, aby móc odpokutować za tamtą zbrodnię. Dziewczyna nie chce zrozumieć decyzji ojca - a to Jeż przekazywał jej całą sprawę. Na szczęście okazuje się, że śledztwo wykazało innego sprawcę, a Aramaki wcale nie był winny śmierci człowieka, jak to przez lata myślał.

33. Ślub córki
Pan Nitani, emerytowany policjant, wydaje właśnie za mąż jedyną córkę. Pragnie jednak sprawdzić przeszłość ojca pana młodego, mając uzasadnione podejrzenia, że to morderca, którego ścigał przez całe lata, a którego obarcza także winą za śmierć swojej żony. Śledztwo Jeża dowodzi prawdziwości jego podejrzeń. Dwóch ludzi, którzy przez lata grali w myśliwego i zwierzynę ponownie zasiada do gry - tym razem w shogi. Tajemnice wychodzą na jaw, ale po tym starciu nie jest to już ważne. Były śledczy, w głębi serca dobry i uczciwy człowiek, zgadza się z ojcem pana młodego - sprawa nie dotyczy szczęścia ich dzieci.

34. Gdy zabawa się skończyła
Sayuri Sakuragi jest słynną aktorką i wielką gwiazdą. Otaczają ją skandale. Pewnego dnia po prostu znika. Przez kilka dni ukrywa się w hotelu, w towarzystwie Jeża, dobrze się bawiąc. Razem wędrują po mieście i oddają się urokom zwykłego życia. Kiedy jednak dziewczyna mówi, że zdecydowała się wrócić, ma na myśli coś, czego nikt nie mógł się spodziewać. Nikt nie podejrzewa, że popełni samobójstwo.

35. Pułapka
Tatsuo Yamaguchi przewozi dużą sumę pieniędzy należących do firmy. Kiedy pieniądze zostają skradzione, zataja przed policją pewien fakt, widząc w tym nadzieję na odzyskanie zrabowanej sumy. Razem z ekipą Akatsuki zastawiają pułapkę na złodzieja. Tylko dzięki brawurowej akcji Jeża i Gure udaje się oczyścić dobre imię uczciwego urzędnika i złapać pazernego bandytę.

36. Motyl hazardu
Właścicielka małej knajpki pragnie zniechęcić swojego adoratora. Okazuje się, że powodem wcale nie jest brak miłości, a ciemne sprawy z jej lat młodzieńczych, gdy obracała się w kręgach gangsterskich. Z tamtych lat pozostał jej mafijny tatuaż. Gure i Jeż aranżują małą scenkę, która ma wystraszyć zakochanego mężczyznę. Wszystko jednak wychodzi bokiem, a adorator pojawia się pewnego ranka z... identycznym tatuażem. I tak miłość znów triumfuje.

TOM VIII

37. Kamikaze
Sierżant Tani był pilotem w czasie Drugiej Wojny Światowej. Dziś ma już ponad 70 lat. Ciagle jednak ogromną rolę w jego życiu odgrywa sprawa z czasów, gdy razem z kolegami trzymany był w amerykańskiej niewoli. W towarzystwie Nanase wspomina swego kolegę, który oddał życie, aby ocalić jego i honor japońskiego żołnierza.

38. Ucieczka z miejsca wypadku
Sakai jest dyrektorem dużej firmy. Pewnego dnia potrącił w nocy na drodze człowieka. Dwóch podejrzanych typów twierdzi, że to on właśnie jest winny śmierci denata. Jeż ma jednak wątpliwości i słusznie. Ludzie, którzy go szantażują ukrywają ciemne sprawki.

39. Ucieczka z miejsca wypadku cd.
Badania przeprowadzone przez policję zdają się potwierdzać, że to Sakai zabił przechodnia. Wskazują jednak też na coś zupełnie odwrotnego... Pan Sakai postanawia oddać się w ręce policji po spotkaniu z żoną zabitego, pracującą w charakterze prostytutki, aby zarobić na utrzymanie małej córeczki. Tymczasem zaprzyjaźniony policjant w towarzystwie detektywów odkrywa, że denat został zabity wcześniej, zanim Sakai go potracił, a sam pechowy kierowca został wrobiony w zabójstwo przez szantażystów.

40. Nocą, kiedy gwiazdy spadają
Kazuya co dzień widzi pod swoim oknem spacerującą dziewczynę. Bardzo pragnie ja poznać, prawdę mówiąc jest nawet w zasadzie zakochany, nie wie jednak, jak się do tego zabrać. Pewnego dnia dziewczynka przestaje się pojawiać. Kazuyi z drobną pomocą Jeża udaje się ją odnaleźć, jednak radość wszystkich trwa krótko. Dziewczynka jest poważnie chora i niestety umiera.

41. Czerwona furia
Pod wpływem dziwnego zbiegu okoliczności młody mangaka zaczyna się dziwnie zachowywać. W hipnozie przypomina sobie scenę zabójstwa sprzed 26 lat. Jeż na własną rękę odnajduje tamtego mordercę, jest jednak bezsilny - sprawa jest już przedawniona.

42. Zielony Pejzaż
Gure i Jeż wspólnie zajmują się sprawą zabójstwa małej dziewczynki dokonanego 26 lat temu. Okazuje się, że nie był to jedyny przypadek. Wszystkie sprawy łączy wspólny motyw. Zaczynają szukać sposobu na udowodnienie winy mordercy - człowieka bogatego i powszechnie poważanego. Okazuje się, że część zabójstw nie jest jeszcze przedawniona.

TOM IX

43. Taniec czerwieni z bielą
Dwójka detektywów zastawia na swojego podejrzanego pułapkę, wciągając go w psychologiczną grę. Wkrótce okazuje się, że ich podejrzenia były słuszne i przez te wszystkie lata człowiek ten popełnił więcej zbrodni. Okazuje się również, że były one skutkiem zaburzeń psychicznych, jakich nabawił się jako mały chłopiec.

44. Ściany mają uszy
Podczas sprzątania w nowo nabytym mieszkaniu gospodyni odkrywa, że ktoś założył podsłuch. Przysłany z agencji Jeż szybko odkrywa, kto jest winien. Wspólnie z gospodarzami planuje zemstę na sąsiadach ujawniając brzydkie sprawki z ich przyszłości. Parka szybko zwija żagle i znika z okolicy.

45. Podziękowanie z daleka
Pani Okano dostaje wiadomość, że nieznana jej bliżej staruszka zapisała na nią swoje ubezpieczenie na wypadek śmierci. Jeż i Gure próbują wyjaśnić tajemnicę tej donacji. Nie wszystko jest tak oczywiste, jak na pierwszy rzut oka wygląda.

46. Podejrzenie
Córka klientki przypadkiem zdradza Jeżowi ciekawe szczegóły. Podejrzenia, jakich ludzie z Agencji Akatsuka nabrali zaczynają się powoli potwierdzać.

47. Wpadka
Sprawa zaczyna się zagęszczać. Zgodnie ze swoim zwyczajem Jeż pakuje się w poważne kłopoty i po raz kolejny ociera się o śmierć w falach (skąd my to znamy). Tymczasem dotychczasowa klientka a obecnie podejrzana, nie chce zdradzić tajemnicy.

48. O lepsze jutro
Sprawa wyjaśnia się wreszcie w dramatyczny sposób.

To niestety wszystkie sprawy Agencji Akatsuka. W maju 2002 wyszedł ostatni tom "Jeża..."Powrót


Copyright by Gniazdo Światów 2001-2009