Muzeum Załogowych Stacji Kosmicznych im. Grigorija Nielubowa

Witam w wirtualnym Muzeum Załogowych Stacji Kosmicznych im. Grigorija Nielubowa.

Grigorij był człowiekiem, który za swoją hardość, nigdy nie poleciał w kosmos, chociaż był w pierwszej piątce radzieckich wybrańców. Wybrał honor. I, podobno, samobójstwo po kołami pociągu. Jak było – tego dziś nikt oficjalnie nie wie.

Ekspozycja w warszawskim oddziale Muzeum.

Muzeum Załogowych Stacji Kosmicznych

MZSK to odtworzone z papieru modele stacji orbitalnych – na razie tylko kilka, ale będzie ich przybywać. Chociaż modele istnieją w rzeczywistości, są niedostępne dla publiczności ze względów różnych.

Eksponat 1 – Salut 1

Radziecka załogowa stacja orbitalna Salut 1. Pierwsza w historii stacja kosmiczna, której wyniesienie na orbitę i obsadzenie załogą się powiodło. Na zdjęciu widoczna z zadokowanym załogowym pojazdem kosmicznym typu Soyuz. Wystrzelona IV.1971, deorbitacja X.1971. Model w konfiguracji dla misji Sojuz 11.

Skala 1/80, model: Jon Jogerst, malowanie i adaptacja: własne, montaż : własny.

Salut 1

 

Eksponat 2 – Salut 6

Radziecka załogowa stacja orbitalna Salut 6 – pierwsza stacja tzw. trzeciej generacji, z dwoma portami cumowniczymi, umożliwiająca utrzymanie długookresowej załogi i rozbudowę o dodatkowe moduły. Stację odwiedził jedyny polski kosmonauta, Mirosław Hermaszewski. Wystrzelona IX.1977, deorbitacja VII 1982.

Skala 1/80, model: Jon Jogerst.

Salut-6

 

Eksponat 3 – Salut 7

Radziecka załogowa stacja orbitalna Salut 7 – ostatnia stacja programu Salut, bezpośredni poprzednik stacji orbitalnej Mir. Na zdjęciu z zadokowanymi pojazdami Sojuz oraz bezzałgowym transportowcem Progress. Model w konfiguracji z załogowym Sojuzem i transportowcem Progress.

Skala 1/80, model: Jon Jogerst, malowanie: własne, montaż : własny.

Salut 7

 

Eksponat 4 – Manned Orbiting Laboratory

Niezrealizowana koncepcja amerykańskiej załogowej wojskowej stacji orbitalnej do celów wywiadowczych Manned Orbiting Laboratory. Na ilustracji z zadokowaną kapsułą załogową typu Gemini B (również nigdy niezrealizowaną).

Skala 1/80, model i montaż: własny.

Manned Orbiting Laboratory

 

Eksponat 5 – Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Pierwsza w historii budowana w założeniu przez wiele agencji kosmicznych stacja orbitalna. Montaż rozpoczął się w roku 1998, stałe załogi przybywają na stację od 2000 roku. Model w konfiguracji z roku 2008 z okresu misji ATV Jules Verne.

Skala 1/200, model: Alphonso X Moreno, montaż: własny.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna skala 1/200

 

Eksponat 6 – rosyjska stacja orbitalna Mir

Istniejąca w latach 1986-2001 radziecka a potem rosyjska stacja kosmiczna. Po upadku ZSRR stała się polem współpracy NASA i Rosjan i testów przed budową ISS. Model w konfiguracji z roku 1996 z kompletem modułów orbitalnych.

Skala 1/200, model: własny, na podstawie ISS Alphonso X Moreno, montaż: własny.

Stacja kosmiczna Mir

1 Response

  1. 2014.03.17

    […] Muzeum Załogowych Stacji Kosmicznych im. Grigorija Nielubowa […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *